Tri su četvrtine moje obitelji već neko vrijeme ponovno u školi, no mene početak akademske godine tek čeka. Osjećaju su pomiješani. Jedan veliki dio mene se veseli ponovnom, hm, redu, radu, disciplini? Ili se možda jednostavno veselim novom, svježem početku. No ipak postoji jedan dio mene koji se ne veseli pretrpanom rasporedu, višku obaveza i manjku vremena. Zato se pokušavam usredotočiti na onaj prvi dio sebe koji sam spomenula. Novi semestar znači da me prijašnje pogreške i probleme ni na koji način (dobro, gotovo ni na koji način) neće spriječiti da mi ovaj semestar bude apsolutno uspješan. Osim 5 koraka kojima ja planiram ovaj semestar učiniti uspješnim, pripremila sam i kalendare i tablice - baš one koje ja koristim - da ih preuzmeš i koristiš!
1. Odmah znači odmah
Pogreška broj jedan, i kod mene, još uvijek, u ne-želim-reći-kojem semestru. Ne mogu dovoljno naglasiti koliko je važno početi odmah, prvi dan. Nemoj čekati prvi vikend ili prvu službenu zadaću, a kamo li da se približi rok za predaju nečega. U jednom od prethodnih postova sam napisala da ovo ljeto neću panično pokušati raditi nešto za faks, samo da dođem do listopada mentalno umornija, nego što sam započela ljeto. No to znači da me čeka podosta posla ovaj semestar, tako da ja krećem zajedno s prvim ponedjeljkom u listopadu
2. Zapiši
Budale pamte, a pametni pišu. Nadam se da nisam jedina koja je to slušala cijelo školovanje. Ipak, ima nešto u tome...ima puno u tome. Mislim ovdje na sve; od sitnih zadataka, do velikih ispita i rokova. Ja u svaki semestar uđem s novim planerom i novim tablicama. Za ovaj sam pripremila
Budale pamte, a pametni pišu. Nadam se da nisam jedina koja je to slušala cijelo školovanje. Ipak, ima nešto u tome...ima puno u tome. Mislim ovdje na sve; od sitnih zadataka, do velikih ispita i rokova. Ja u svaki semestar uđem s novim planerom i novim tablicama. Za ovaj sam pripremila
- mjesečni kalendari // Znam da točno to imam u planeru, ali ove si obično objesim na zid ili utrpam u neki "glavni" fascikl, ovisno o tome kako mi teče godina. Na početku semestra sve ide sporo, ali već polovicom studenog svi dani postanu blizu jedni drugima i odjednom ti nije jasno kako je moguće da ti je ostalo još samo 3 predavanja određenog kolegija do zimskih praznika. Zato mi je važno imati isprintane mjesečne kalendare spremne već prvi dan.
- popis tjednih obaveza // Kod nas je na faksu ponekad situacija kao u školi: imamo zadaće i projekte na tjednoj bazi. Ali ovamo također volim zapisati i osobne obaveze vezane uz učenje. Pripremam, na primjer, jedan od samostalnih ispita (tj. ispita koji nemaju prateće predavanje, nego ih sam pripremaš) i hoću u ovom tjednu dovršiti određeno poglavlje u knjizi iz koje učim. Iako to, striktno gledano, nije rok "od faksa", svejedno se može dogoditi da se nađem dan prije ispita, a da mi nedostaje još pola jedne knjige.
- popis obaveza po predmetima/kolegijima // (Terminologija mi nije jača strana, sve su mi "predmeti") Ovo može izgledati kao duplanje prethodne tablice - ali nije. Ako i jest, onda je to korisno duplanje. Ovako na jednom listu papira imam sve obaveze, koje mogu biti i za cijeli semestar ili za neko kraće razdoblje.
- popis ispita ili rokava // Ovo je poprilično jednostavno: imati sve važne datume na jednom mjestu. Možda zvuči banalno, a i činjenica je da te sve iste datume imam u mjesečnim kalendarima - no oni su na nekoliko listova. Osim toga, u mjesečnim kalendarima su i druge stvari, a ovako su svi važni datumi na jednom listu papira.
Ovo je moj osnovni paket planiranja. Od toga počinjem. Saveznik broj jedan mi je planer za svaki dan. Najlakše mi je tjedne obaveze rasporediti po danima u planeru, gdje svaki dan ima svoj stupac. Prvo, naravno, upišem fiksne termine, kao što su predavanja i dogovori. Onda raspoređujem stavke iz tjednog popisa obaveza u dnevne rasporede. A naravno da dobar dio obaveza na tjednom popisu dođe s popisa po predmetima. Zvuči komplicirano, ali se sve svede na tri divna lista papira.
3. Napravi strategiju za svaki predmet/kolegij - velike zadatke pretvori u nekoliko (puno) manjih
Tempus volat. Umjesto da se nađeš na kraju semestra s povećim popisom obaveza za napraviti, uzmi si vremena na početku semestra da odrediš što sve moraš za to predavanje napraviti. Zatim pogledaj koliko točno imaš tjedana do ispita/predaje rada i pokušaj rasporediti u tjedne što sve moraš napraviti do ispita/roka. Vjerujem da se sad vraćamo na točku broj jedan: počni odmah odmah. Veljača (iliti kraj semestra) se čini daleko. 14 tjedana (koliko nama traje semestar) ipak skrati to vrijeme. A kad vidiš koliko stvari moraš učiniti prije isteka tih 14 tjedana, onda stvar postane ozbiljna.
Ovo je nešto što i ja još uvijek učim. Tako si lako stvorim neki čudan raspored u glavi pa je odjednom studiranje moj život, a moj život studiranje. A stvari zapravo stoje ovako. Studiranje je važan dio mog života, no nije sav moj život. Studiranje će možda krojiti neke prioritete, no život ima drugih stvari koje su važne. Ponekad moraš reći ne nekim drugim aktivnostima, ali ništa ne bi trebalo stradati zbog studiranja. Kod nekih je to fizičko zdravlje, kod drugih psihičko, a čak ni slobodno vrijeme ne bi smjelo trpjeti. I ono je važan dio života, svakodnevice i zdravlja. Stoga je važno biti fleksibilan, prilagoditi svoj plan, a ne žrtvovati nešto važno samo zato da se držiš nekog rasporeda koji si odredio u drugačijim okolnostima.
Možda je najvažnija stvar biti redovit. Možeš si ispitati sve kalendare, napraviti sve popise, ali ako nisi redovit, sve to nema veze. Ima ljudi koji najbolje uče kampanjski, ali čak i njima bi bilo jednostavnije večer prije ispita naštrebati gradivo koje im nije sasvim i u potpunosti strano. Ključ uspjeha je svaki dan napraviti nešto malo. Ovo pravilo nije univerzalno, primijenjivo na apsolutno svaku situaciju bez iznimke. Postoje, na primjer, seminarski radove koje mi je lakše napisati na taj način da tjedan dana sjedim za knjigom i prijenosnikom 12 sati, nego da 5 tjedana radim po sat vremena dnevno. Ipak, takve su situacije u velikoj manjini (a i za te je situacije korisno ako sam se prethodno, u malim koracima, postepeno i redovito upoznavala s temom). U idealnom svijetu dođeš doma s faks, ponoviš što ste taj dan radili na predavanjima, pripremiš predavanja za idući dan i napraviš sve one sitne zadatke koje iz 3. koraka.
Znam da je ovo veoma idealiziran život, ali samo zato što savršenstvo ne možemo doseći, ne znači da mu ne trebamo težiti. Od mene do savršenstva postoji puno koraka, stupnjeva, nijansi i razina. Savršenstvo mi možda nije dostupno, ali uspješnija, bolja i zadovoljnija inačica mene svakako jest!
Preuzmi kalendare
Preuzmi popis obaveza
Preuzmi popis važnih datuma
Donata Rihtarić