17.3.16

San Marino i glava u oblacima



Moje čvrsto uvjerenje da se sve može isplanirati je svaki dan na neki način poljuljano. Ono što je važnije je to da otkrivam da one situacije kada sve ne ide po planu ponekad završe bolje nego smo se nadali. Uzmimo za primjer izlete. Osim ako ne idemo na neko putovanje na kojem ćemo cijelo
vrijeme biti na zatvorenom, svi se mi nadamo lijepom, sunčanom vremenu. Tako sam se i ja nadala da će u San Marinu biti sunčano, ali suncu nije bilo ni traga. Da, prvih sam sat vremena u autobusu provela plačući i osvježavajući vremensku prognozu svakih 5 minuta, no sve su moje nade za lijep sunčani izlet nestale. Ako ste bacili pogled na koju od slika, onda će vam vjerojatno biti jasno zašto sam se na povratku smijala vlastitoj reakciji na vremensku prognozu. Vidjela sam San Marino zavijen u bijelo, kao u nekoj bajci.

San Marino nije Italija, ali je u Italiji. Ova treća najmanja država na svijetu ima samo jednog susjeda, Italiju, s kojom dijeli službeni jezik. Osnovao ju je Marin s Raba – ne šalim se. Marin i Leo su bježali od progona Kršćana pa na brdu blizu Riminija sagradili kapelicu, jezgru budućeg grada. Budući da je službeni osnutak države 3. rujna 301. godine, ne možemo baš reći da su Hrvati osnovali San Marino, ali skoro da jesmo!

Grad ima 3 zidine, svaka iz različitog doba. A može se pohvaliti i s tri kule, od koje se dvije mogu posjetiti. Najstarija potječe iz jedanaestog stoljeća i sama činjenica da je smatrana neosvojivom je demotiviralo mnoge potencijalne osvajače. Druga je kula izgrađena za vrijeme križarskih ratova, a najmlađa je nastala u četrnaestom stoljeću.


Ukoliko vas u San Marinu uhvati kiša pa odlučite otići na suho, vrijeme će vam brzo proći u Pinakoteci i u Muzeju torture. Vjerovali ili ne (meni je trebalo da se naviknem) u tom središnjem dijelu Italije muzeji torture su prilično česta pojava. Od kulturoloških se znamenitosti u San Marinu izdvajaju Basilica del Santo i Portal svetog Franje.   


San Marino nije grad-država kao što bi mnogi mogli pomisliti. Iako treća najmanja država, San Marino uključuje 9 brda, svako s jednom gradom. Površina ove države je svega 61 kilometar kvadratni, a broji više od 32 tisuće stanovnika.
Ukoliko želite postati Sanmarinjanin preostaje vam jedno – vjenčati se sa Sanmarinjaninom. Iako sam prilično sigurna da se državljanin San Marina ne zove tako, dobro zvuči. Drugi je način da se rodite u San Marinu – ali je za to malo kasno.


Odat ću vam jednu tajnu. San Marino sam posjetila još – prošle godine u studenom. To možda objašnjava vrijeme. Kako bilo, ono što mi se svidjelo je bio mir. Iako se ovo može smatrati žalosnim jer izvan turističke sezone u gradu nema života, bilo je lijepo šetati ovim starim ulicama zamotanim u bijele oblake i šuškavo lišće u nekoj čarobnoj tišini.


Nismo imali vremena ući ni u jednu od kula, no išli smo do njih. I bilo je čarobno nasloniti se na ogradu blizu kule i gledati u bijeli beskraj – ispod, ispred, iznad. Sve je bilo bijelo i čarobno. A s obzirom da je grad manje-više muzej na otvorenom, šetnja gradom podrazumijeva šetnju šumom, što je cijeli izlet učinilo još čarobnijim. Činilo se kao da sam u nekom zamku i svaki sam čas očekivala da dođe princ na bijelom konju (koji, naravno, nije došao).
Sada znam – u San Marino se ide ljeti.
A do neke nove priče, bacite oko na prijašnje. I ne zaboravite podijeliti ovu s ostalim radoznalim čitačima.
Do iduće priče,

Donata